W poniedziałek (27 maja) przebywał w Mławie były minister finansów, ekonomista prof. Grzegorz Kołodko. W auli PWSZ wygłosił wykład na temat globalizacji i zmieniającego się świata.

 

– Uważajcie na opinie tak zwanych “znanych ekonomistów” – mówił profesor. Znany ekonomista znany jest dlatego, bo występuje w telewizji, a nie dlatego, że mówi mądre rzeczy. W Polsce takich “znanych ekonomistów” jest – zdaniem profesora – wielu. Żadnych konkretnych nazwisk profesor Kołodko w Mławie jednak nie wymienił.

Ekonomista apelował o rozsądek i racjonalne podejmowanie decyzji ekonomicznych, nie poddawanie się trendom, modzie czy perswazji. Jako przykłady braku rozsądku w kwestiach ekonomicznych podał masowe niegdyś zaciąganie kredytów we frankach szwajcarskich, czy bardzo popularne niedawno w polskich przedsiębiorstwach umowy na opcje walutowe, które doprowadziły do kłopotów finansowych wiele polskich firm.

Kołodko mówił również o przyjęciu przez Polskę waluty euro. Choć jest gorącym zwolennikiem wspólnej europejskiej waluty, przestrzegał przed przedwczesnym przystąpieniem do unii walutowej. – Do bajzlu nie wchodzić! – grzmiał z mównicy w mławskiej auli profesor Kołodko. Według niego najpierw należy uzdrowić samą strefę euro, a dopiero potem – pod pewnymi warunkami – wejście do strefy euro będzie dla Polski bardzo korzystne, a korzyści będą liczone w miliardach euro rocznie.

Uspokajał również w kwestiach dotyczących długu publicznego. Choć sytuacja nie jest w tej chwili komfortowa, to jednak jest daleka od niepokoju. Według Kołodki dług publiczny Polski jest – w porównaniu z innymi krajami – niezbyt duży i w tej chwili nie jest największym problemem dla naszego kraju. Ważne jest jednak to, żeby dług nie narastał, a najlepszym sposobem na to, by się zmniejszał jest doprowadzenie do wzrostu gospodarczego w Polsce, co najmniej do wartości 4-5 procent rocznie.

Spotkanie było połączone z promocją nowej książki Grzegorza Kołodki, pt. “Wędrujący świat”.

Zachęcamy do odwiedzenia profilu Kołodki na Facebooku <tutaj>

oraz jego bloga, gdzie profesor chętnie podejmuje polemikę na tematy ekonomiczne  <tutaj>