Moda przyszła z zachodu Europy i zdobywa coraz większe uznanie. Pytanie o to, czy na weselu lepszy będzie DJ czy zespół jest pytaniem, które możemy rozpatrywać w kontekście: tradycyjnie vs. nowocześnie.

 

Każdy, kto planuje lub planował ślub musiał zastanowić się nad wieloma zagadnieniami związanymi ze ślubem i weselem, poczynając od daty (miesiąc z “r” czy bez “r” i wszelkiego rodzaju przesądy oraz względy praktyczne), wyboru sali weselnej, jadłospisu weselnego, tego czym pojedziemy do ślubu, dekoracjach (nie mówiąc już o naszym własnym ubraniu)  i oczywiście muzyki. Jeszcze niedawno pytania o to, czy na weselu musi być zespół czy też, w zasadzie nie było. Od niedawna jednak – nieodłączny kiedyś zespół – coraz częściej zastępowany jest przez DJ i to nie dlatego, że tak jest taniej.

DJ na wesele czy zespół weselny?

DJ na weselu to zupełnie inny klimat wesela. Myślę, że zgodzi się z tym każdy, kto uczestniczył w przyjęciu weselnym prowadzonym przez profesjonalnego DJ. Estetyka wesela, jaka kreowana jest przez większość zespołów weselnych to estetyka zabawy na popegeerowskiej wsi, a ta nie odpowiada coraz większemu gronu osób, zwłaszcza osobom lepiej wykształconych i mającym inne poczucie kultury i estetyki.

DJ na weselu to także dużo większe możliwości doboru repertuaru granego podczas przyjęcia. Każdy zespół muzyczny ma ustalone – bliższe lub dalsze – granice doboru repertuaru, natomiast repertuar grany przez DJ na weselu jest w zasadzie niczym nieograniczony. Zazwyczaj to właśnie DJ będzie lepiej trafiał w gusta muzyczne – nawet najbardziej wysublimowane – Państwa Młodych i weselników.

DJ na wesele to często także mniejszy wydatek. Nie jest to oczywiście regułą, bo stawki za występ są często sprawą indywidualną i zależą, między innymi, od profesjonalizmu i doświadczenia DJ i zespołu, ale z reguły za DJ na wesele zapłacimy mniej niż za zespół, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na jakieś opcje dodatkowe wesele, jak

  • instrumentalista
  • dekoracyjne oświetlenie
  • foto budki
  • pokazy barmańskie
  • czy filmowanie dronem.

Reasumując. DJ na wesele czy zespół? Gdybym ja miał dziś wybierać, bez wątpienia wybrałbym DJ na wesele.

Zobacz więcej: www.nowoczesnewesele.net