Spółka Park Miniatur Województwa Mazowieckiego zamierza wybudować w Warszawie park miniatur. W zamierzeniach ma to być największa tego typu inwestycja w naszej części Europy i jedna z największych na świecie. W pierwszym etapie ma powstać 17 budowli, których koszt szacowany jest na ok. 2 mln. zł.

Warszawa.synagoga.wielka

Wielka Synagoga w Warszawie; powstała w latach 1876-1878;  architekt Leandro Marconi; zburzona w 1943 r. osobiście przez Juergena Stroopa.

Wśród budowli, które mają powstać w pierwszej kolejności znajdują się między innymi Pałac Saski, Wielka Synagoga i Dworzec Terespolski. Spółka pierwszą część inwestycji zamierza sfinansować wyłącznie z własnych środków. Jeśli znajdą się partnerzy, w parku powstanie około 50 miniatur mazowieckich zabytków, a docelowo park ma zajmować obszar 3,5 hektara.

Choć nie jest jeszcze znana dokładna lokalizacja parku (władze spółki negocjują z władzami stolicy), to przewiduje się, że pierwsza część inwestycji zostanie zakończona w pierwszej połowie 2015 roku.

W Polsce obecnie jest kilkanaście tego typu obiektów, z czego ponad połowa jest zlokalizowana w południowej części kraju. Planowany park będzie pierwszą tego typu inwestycją na terenie Mazowsza.

źródło: <eurobuildcee.com>