Teatralne widowisko uliczne nalotu bombowego na Mławę z nowym, alegorycznym przekazem dla widza, blisko 300 rekonstruktorów (wojskowych i cywilnych) na polu bitwy, pokazy unikatowego sprzętu i umundurowania wojskowego, większa ilość samolotów podczas rekonstrukcji oraz wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Czy tegoroczna, przygotowywana z wielkim rozmachem rekonstrukcja zwróci na Mławę uwagę całej Polski? Czy stanie się sukcesem promocyjnym naszego miasta?

W tym roku będziemy świadkami teatru ulicznego w nowym wydaniu. Tym razem zamiast realistycznego odtworzenia dramatycznych wydarzeń nalotu bombowego na Mławę z 1939 roku, reżyser widowiska (Mariusz Tarnożek) skłania się bardziej ku ekspresji teatralnej i tak opisuje swój projekt: Widowisko będzie manifestacją katastrofizmu wojennego, zło potraktowane będzie jako jako katastrofa totalna, wszechobecna, od której nie ma ucieczki. Zacierać się będzie poczucie rzeczywistości. Wizja apokalipsy spełnionej okaże się zapisem snu na jawie. Widowisko przewiduje ukazanie walki dobra ze złem, które ścierając się ze sobą przynoszą zawsze nowy rozdział życia, nowe sytuacje i zdarzenia… Ukażemy alegorycznie, symbolicznie obozy koncentracyjne, uprzedmiotowienie jednostki, pozbawianie jej godności ludzkiej…

Reżyser zdradza, że pojawią się podczas widowiska epizody z nalotu bombowego na Mławę, jednak będą one tylko częścią alegorycznego ukazania wojny i traumy z nią związanej.

Na polu bitwy w Uniszkach Zawadzkich ma być tłoczniej. Więcej rekonstruktorów, przede wszystkim wojskowych ale także cywilnych (w sumie blisko 300 osób), więcej sprzętu wojskowego, więcej samolotów dla lepszego widowiska powietrznego, więcej atrakcji na polu bitwy (np. nauka nadawania alfabetem Morse’a). Być może ze względu na wizytę Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego będzie można spodziewać się także więcej widzów.

Czy tegoroczna VI rekonstrukcja bitwy pod Mławą ma szansę stać się najlepszą spośród dotychczasowych? Czy przyczyni się do poprawy wizerunku naszego miasta? Efekt pracy organizatorów bitwy pod Mławą będziemy mogli ocenić już niedługo. Do bitwy pozostało 9 dni.

Program tegorocznej rekonstrukcji sprawdzicie TUTAJ

Źródło: MDK Mława, bitwa1939.mlawa.pl