Cyfrowe Kino Kosmos

Przejście z analogowej do cyfrowej ery kina staje się faktem. Do Miejskiego Domu Kultury w Mławie dotarł projektor cyfrowy wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem. Już wkrótce mieszkańcy naszego miasta oglądać będą nowości filmowe w jakości cyfrowej. Czytaj dalej Cyfrowe Kino Kosmos

XI Mława Open Grand Prix Polski – galeria zdjęć

W niedzielę 6 października 2013 w Mławskiej Hali Sportowej, już po raz 11, odbył się ogólnopolski turniej tańca towarzyskiego Mława Open. W zawodach uczestniczyli tancerze z całej Polski, a wśród nich aż 19 par tanecznych reprezentujących Klub Sportowy Mławskie Centrum Tańca.

Zachęcamy do obejrzenia galerii fotografii z imprezy.

[print_gllr id=3670]

Autor zdjęć: Weronika Zaleska

Wygrana juniorów Zawkrza

Juniorzy Zawkrza Mława pokonali we własnej sali Pekpol Ostrołęka 3:2 w pierwszym spotkaniu dwumeczu, którego stawką jest awans do I ligi mazowieckiej juniorów w siatkówce. Zwycięstwo cieszy, ale sprawa awansu rozstrzygnie się dopiero za tydzień w Ostrołęce, gdzie o wygraną nie będzie łatwo.

Mławianie rozpoczęli spotkanie dobrze. Do połowy pierwszej partii to oni dominowali na parkiecie. W połowie seta nastąpiło jednak załamanie gry gospodarzy. Serię błędów Zawkrza wykorzystali goście, którzy szybko wypracowali przewagę i ostatecznie wygrali pierwszą partię gładko 25:18.

Druga partia miała odmienny przebieg. To goście prowadzili przez większą część seta. Gospodarze obudzili się dopiero w końcówce. Chłopcy z Zawkrza obronili trzy piłki setowe przy stanie 21:24 i ostatecznie  wygrali drugą odsłonę spotkania do 25.

Trzeci set – podobnie jak poprzedni – rozpoczął się od prowadzenia gości, którzy dominowali od początku do końca. Tym razem szaleńcza pogoń Zawkrza w końcówce się nie powiodła, set zakończył się wysokim zwycięstwem Pekpolu do 19.

Od stanu 1:2 w setach trener Zejer przeprowadził kilka roszad w składzie, które przyniosły powodzenie. Zawkrze zaczęło lepiej grać na przyjęciu i głównie dzięki temu zdecydowanie zmienił się obraz gry zawkrzeńskiej drużyny. Czwarta partia zakończyła się sukcesem gospodarzy (27:25).

Tie-break od początku do końca przebiegał pod dyktando gospodarzy. Mławianie szybko zdobyli przewagę, której nie oddali do końca.

Rewanż w Ostrołęce odbędzie się już w niedzielę (13.01). Aby awansować do I ligi mławianie znów będą musieli wygrać z Pekpolem. Jeśli chłopcy Zawkrza zagrają tak, jak w dwóch ostatnich setach wczorajszego spotkania, szanse na awans do I ligi są spore. Trzymamy kciuki za drużynę z Mławy. Awans młodej drużyny wpłynąłby pozy zawkrzeńską siatkówką, jak również cały zawkrzeński sport.

Zawkrze Mława (juniorzy) – Pekpol Ostrołęka (juniorzy)  3:2 (18:25, 27:25, 19:25, 27:25, 15:8)

Zawkrze Mława: Łaszcz, Pawlicki, Gumowski, Załęcki, Sadowski, Paluszkiewicz, Gołyński (libero) oraz Dudkiewicz, Bielski.

Pekpol Ostrołęka: Grochocki, Damięcki, Cichowski, Brzostek, Boros, Gaładyna, Kuczyński (libero) oraz Murach.

inf. własna, zawkrzemlawa.pl

Juniorzy Zawkrza gorsi od Huraganu

W pierwszym meczu finałowym siatkarskiej drugiej ligi wojewódzkiej juniorzy Zawkrza Mława ulegli we własnej sali Huraganowi Wołomin 1:3.

Pierwszy set zakończył się gładką wygraną gospodarzy do 18 i wydawało się, że będą w stanie pokonać rywali. Kolejne partie miały jednak zupełnie inny przebieg. Od drugiego seta lepiej zaczęli grać goście i to oni łatwo wygrali trzy kolejne partie do 20, 16 i 20.

Zawkrze Mława – Huragan Wołomin 1:3 (25:18, 20:25, 16:25, 20:25).

Kradli by sprzedać na złom. Grozi im 5 lat więzienia

Przasnyscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn (z gminy Przasnysz i gminy Jednorożec), którzy z magazynu po byłym zakładzie usiłowali ukraść elementy metalowe i lampy oświetleniowe.

Mężczyźni skradzione lampy oświetleniowe i elementy metalowe planowali sprzedać na skupie złomu. W trakcie wykonywanych czynności policjanci ustalili, że mężczyźni wcześniej z tego budynku ukradli 5 metalowych szaf i 2 grzejniki centralnego ogrzewania, które sprzedali.

Sprawcom (25 i 26 latkowi) grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

źródło: KWP Radom

Napisz list w obronie więźniów

Jeśli z różnych względów nie możesz dotrzeć do miejsca, w którym odbywa się Maraton Pisania Listów – i tak możesz się zaangażować.

1. Zaproś znajomych i rodzinę do wspólnego pisania podczas Maratonu Pisania Listów np. u siebie w domu.

2. Zapoznaj się z bohaterami i bohaterkami Maratonu Pisania Listów.

3. Przeczytaj opisy sytuacji osób, których bronimy podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów. <tutaj>

Uważnie prześledź, czego się domagamy. Ważne, żeby zrozumieć dobrze sytuację danej osoby.

4. Wybierz osobę lub osoby, w obronie których będziesz pisać listy.

Może to być historia, która jest Ci bliska, zwyczajnie Cię zainteresowała albo też może Cię wzruszyła i chcesz, by Twój list dotyczył właśnie tego tematu.

5. Napisz list/listy w wybranych sprawach.

Możesz przy tym posiłkować się wzorem listu. <wzór listu>

6. Jak najszybciej wyślij listy, tak by dotarły do adresata w odpowiednim terminie.

7. Powiadom nas o tym, ile listów udało Ci się napisać ? wyślij informację z ilością listów na adres: maraton(at)amnesty.org.pl

źródło: amnesty.org.pl

Maraton Pisania Listów nie w Mławie

8 i 9 grudnia na całym świecie to czas pisania listów do władz w sprawie uwolnienia więźniów politycznych. Co roku dzięki  Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Jak ważne są te listy świadczy choćby sprawa Emina Milli – blogera z Azerbejdżanu, bohatera Maratonu Pisania Listów w 2009 r., który po odzyskaniu wolności przekazał Amnesty International wiadomość:

Podczas mojego pobytu w więzieniu ja i moja rodzina otrzymywaliśmy listy z całego świata, także z Polski. Ludzie pisali, że myślą o mnie i mnie wspierają. Byliśmy głęboko poruszeni i czuliśmy ogromną radość z powodu solidarności osób z całego świata. To było moralne wsparcie dla wyzwolenia ludzkiej duszy.

W takiej sytuacji słowa mają niesamowitą moc. Wciąż pamiętam twarze współwięźniów i strażników, kiedy widzieli listy przysyłane do mnie z Polski i innych krajów. Wciąż pamiętam wizyty w domach rodzin innych więźniów sumienia po moim uwolnieniu – pokazywali mi pudełka pełne listów z całego świata. Mówili mi, jak ważne było dla nich to, że świat o nich wie. Byli dumni.

W tym roku w ponad 200 miejscach w Polsce i około 60 państwach na całym świecie będziemy pisać odręcznie listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane. Wspólne pisanie listów odbywa się zawsze w weekend najbliższy 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Pełna lista miejsc w woj. mazowieckim znajduje się <tutaj>
Niestety brak na tej liście Mławy. Najbliższym zorganizowanym miejscem, gdzie można wspólnie pisać listy jest Gimnazjum TWP w Ciechanowie.

Każdy, kto chciałby pomóc więźniom może napisać listy w zaciszu własnego domu. Instrukcję znajdziesz <tutaj>

źródło: amnesty.org.pl