
W Niemczech mieszka niemal milion Polaków, coraz więcej mławian układa sobie życie za naszą zachodnią granicą. W przypadku śmierci osób mieszkających na stałe w Niemczech warto wiedzieć jakie przysługują prawa osobom dziedziczącym mieszkającym na stałe w Polsce oraz jakie są procedury spadkowe.
Ułatwieniem przy sprawach spadkowych zagranicą jest wprowadzenie w całej Unii Europejskiej europejskiego poświadczenia spadkowego. Jest to dokument, który ułatwia procedurę spadkową (np. szybsze rozpatrywanie spraw, wypłatę pieniędzy z kont bankowych itp.). Minusem jest natomiast to, że w przypadku śmierci bliskiej osoby zamieszkującej na stałe w Niemczech podlegać będziemy niemieckiemu prawu spadkowemu. Aby uniknąć kłopotów, warto więc zasięgnąć opinii prawnika specjalizującego się w prawie niemieckim.
Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy prawem spadkowym w Polsce i w Niemczech jest termin, w którym mamy prawo do odrzucenia spadku, co ma bardzo istotne znaczenie w przypadku dziedziczenia długów. W Polsce na odrzucenie spadku mamy aż 6 miesięcy, a w Niemczech jedynie 6 tygodni od chwili uzyskania przez spadkobiercę wiedzy o dziedziczeniu. Jeśli termin 6-tygodniowy minie, wówczas istnieje możliwość wydłużenia tego terminu tylko w wyjątkowych okolicznościach (jeżeli ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego znajdowało się wyłącznie za granicą lub spadkobierca na początku terminu przebywał za granicą).
Tekst powstał przy współpracy z Kancelarią Radcy Prawnego Marty Dubiec – www.kancelariadubiec.pl
Więcej informacji na temat prawa spadkowego w Niemczech (w jęz. niemieckim): www.erbschaft-in-polen.de