Maraton Pisania Listów nie w Mławie

8 i 9 grudnia na całym świecie to czas pisania listów do władz w sprawie uwolnienia więźniów politycznych. Co roku dzięki  Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Jak ważne są te listy świadczy choćby sprawa Emina Milli – blogera z Azerbejdżanu, bohatera Maratonu Pisania Listów w 2009 r., który po odzyskaniu wolności przekazał Amnesty International wiadomość:

Podczas mojego pobytu w więzieniu ja i moja rodzina otrzymywaliśmy listy z całego świata, także z Polski. Ludzie pisali, że myślą o mnie i mnie wspierają. Byliśmy głęboko poruszeni i czuliśmy ogromną radość z powodu solidarności osób z całego świata. To było moralne wsparcie dla wyzwolenia ludzkiej duszy.

W takiej sytuacji słowa mają niesamowitą moc. Wciąż pamiętam twarze współwięźniów i strażników, kiedy widzieli listy przysyłane do mnie z Polski i innych krajów. Wciąż pamiętam wizyty w domach rodzin innych więźniów sumienia po moim uwolnieniu – pokazywali mi pudełka pełne listów z całego świata. Mówili mi, jak ważne było dla nich to, że świat o nich wie. Byli dumni.

W tym roku w ponad 200 miejscach w Polsce i około 60 państwach na całym świecie będziemy pisać odręcznie listy w obronie osób, których prawa człowieka są łamane. Wspólne pisanie listów odbywa się zawsze w weekend najbliższy 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Pełna lista miejsc w woj. mazowieckim znajduje się <tutaj>
Niestety brak na tej liście Mławy. Najbliższym zorganizowanym miejscem, gdzie można wspólnie pisać listy jest Gimnazjum TWP w Ciechanowie.

Każdy, kto chciałby pomóc więźniom może napisać listy w zaciszu własnego domu. Instrukcję znajdziesz <tutaj>

źródło: amnesty.org.pl