1 września o godzinie 16:30 i 19:30 w Miejskim Domu Kultury w Mławie zostaną wystawione dwa spektakle zatytułowane „Przez ścianę” w reżyserii Leszka Zdunia.
Spektakl do tej pory był przedstawiany jedynie w warszawskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, miejscu, w którym rozgrywa się historia rodziny Śmiechowskich. Spotkał się z dużym zainteresowaniem i uznaniem widzów, a teraz zapoznać się z tą opowieścią będą mieli okazję mieszkańcy Mławy.
Bezpłatne bilety można odebrać w kasie kina Kosmos.
„Przez ścianę” to autorska sztuka teatralna Leszka Zdunia, inspirowana losami Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego. Jesienią 1947 roku oboje trafili do więzienia na Mokotowie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, oskarżeni o udział w konspiracji i szpiegostwo. Ich cele rozdzielała jedynie cienka ściana, przez którą nawiązali kontakt, używając alfabetu Morse’a do przesyłania wiadomości. Zaczęli od prostych pytań, takich jak „kim jesteś, za co tu jesteś?”, a kiedy Jerzemu groziła kara śmierci, Wiesława postanowiła podtrzymać go na duchu. Mimo przesłuchań i tortur (m.in. przez Humer i Różańskiego), Wiesława opowiadała Jerzemu krzepiące historie i streszczała książki, skupiając się szczególnie na „Tristanie i Izoldzie”. Po kilku miesiącach, wciąż komunikując się przez ścianę, Jerzy oświadczył się Wiesławie, a ona zgodziła się zostać jego żoną. Minęło prawie sześć lat, zanim spotkali się twarzą w twarz – po raz pierwszy zobaczyli się na żywo podczas ślubu w zakładzie karnym w Grudziądzu. Kilka tygodni po ślubie Wiesława została zwolniona z więzienia na mocy amnestii. Państwo Śmiechowscy przeżyli razem 55 lat.
Organizatorem wydarzenia jest Instytut Pamięci Narodowej.
Źródło: Informacja prasowa IPN