Środa z dokumentem w Kawiarni Artystycznej

Już jutro (17.10.2012 r.) o godz 19.00, Kawiarnia Artystyczna zaprasza na pierwszy pokaz cyklu filmowego pt. „Środa z dokumentem”. Wstęp wolny!

„TOPDOCFILM” to propozycja stałej obecności w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych polskich filmów dokumentalnych. Wiele lat minęło od czasu kiedy wchodzące do kin filmy poprzedzone były Kroniką Filmową i dokumentem lub animacją. Na przestrzeni lat tradycja ta zupełnie została zapomniana, a przecież dokument zasługuje na taką szansę, a wręcz na samodzielną obecność w kinach. W ostatnich kilkunastu latach filmy dokumentalne zdobyły kilkaset międzynarodowych nagród stając się jednym z wiodących dokonań naszej kinematografii.

Pierwszy pokaz zatytułowany: „Na krańcach świata” obejmuje dwa filmy: „Hakawati” i „Czekając na deszcz”. Poniżej krótki opis filmów.

„Hakawati” – scenariusz i reżyseria: Marcin Sauter. W świecie islamu Hakawati to gawędziarz, ktoś, kto zajmuje się opowiadaniem historii. Niestety, jak zauważył twórca filmu, we współczesnym świecie nie ma już miejsca na słuchanie bajek. W dobie dzisiejszych transformacji społecznych następuje powolny zanik wartości, które warto chronić, wzorów, które warto naśladować czy celów, które warto realizować. Nie mamy czasu na kultywowanie i pielęgnowanie tradycji. Cena naszego życia powoli maleje i choć jesteśmy twórcami cywilizacji, w jej obliczu stajemy się jedynie dodatkiem, przedmiotem w jej rozwoju.

„Czekając na deszcz” – scenariusz i reżyseria: Maciej Górski. Na południe od Borneo, na północ od Australii, w zachodniej części Oceanu Spokojnego na Archipelagu Malezyjskim leży otoczona rafami koralowymi wyspa Flores. Jak wszędzie, tak i tu nie brakuje polskich akcentów. Od ponad czterdziestu lat na wyspie pracują polscy misjonarze z zakonu werbistów. Wśród silnie nasyconej tradycyjnymi wierzeniami tubylczej ludności, uparcie szerzą swoją wiarę. Ich pasja, wytrwałość, próba zrozumienia i zaakceptowania lokalnych wierzeń i obyczajów, to tylko jeden z wątków tego pasjonującego obrazu.

 

Źródło: PCKiSz Ciechanów