W sobotę VII Zajazd Szlachecki w Gołotczyźnie

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza jutro (29.09.2012 r.) od godz. 14.00 do zabytkowego dworku i parku w Gołotczyźnie na VII Zajazd Szlachecki. Wstęp wolny!

Na terenie parku w Gołotczyźnie będzie funkcjonował Jarmark z kramami oraz warsztaty: czerpania papieru firmy Kalander z Gliwic, garncarstwa, barwienia wełny, kołodziejstwa, zielarstwa i wróżbiarstwa, koronkarstwa, hafciarstwa, kowalstwa, jubilerstwa i innego rękodzieła oraz jadła tradycyjnego.

A oto szczegółowy program imprezy:

1.  Kompania Wolontarska z Kielc –pojedynki, pokazy strojów szlacheckich, gry i zabawy plebejskie oraz prezentacja obozowiska.

2.  Pieśni staropolskie – śpiewać i grać na lutni będzie młoda szlachcianka.

3.  Fundacja ART i Agencja Artystyczna Verum ciąg teatralno – warsztatowy przygotowany w związku z  Rokiem Janusza Korczaka, na który składać się będzie:
1) Przedstawienia dla dzieci „Zgaduj Zgadula – jak było za króla” –  Forma przedstawienia opartego na legendach   warszawskich, w którym uczestniczą dzieci odgadując na podstawie ubiorów, rekwizytów i nazwisk granych bohaterów, prezentowane epoki historyczne. Całość kończy się wspólnym polonezem z uczestnictwem publiczności.

2) Przedstawienie dla dzieci i młodzieży wraz z warsztatami „Król Maciuś Pierwszy miał rację” – spektakl oparty o książkę Janusza Korczaka „Wyspa dzieci według Korczaka”, połączony z warsztatami, podczas których uczestnicy będą mogli po obejrzeniu przedstawienia, tworzyć własne księgi praw i obowiązków, które będą mogli zabrać do domu.

3) Koncert muzyczny „Pieśni staropolskie i rycerskie”, w wykonaniu solistów – sopran i tenor przy akompaniamencie  zespołu orkiestry dętej. Na repertuar składać się m.in. będzie: Hymn Szkoły Rycerskiej, Marsz Obozowy, Pieśń wieczorna, Płynie Wisła, Warszawianka.

4.  Koło Łowieckie WARTA w Warszawie zaprezentuje „Domek myśliwski”, ‑ w którym zobaczymy wystawę trofeów oraz weźmiemy udział w pogadankach na temat myślistwa.

5.  Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Lidzbark Welski ‑ w trakcie całej imprezy trwać będą pokazy gry na rogach (muzyka myśliwska i poważna).

6. Gry i konkursy dla dzieci.

 

Źródło: www.muzeumciechanow.pl