Ruszyła akcja „Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu”

Rozpoczęła się kampania „Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu”  Kampania ma uzmysłowić zagrożenia płynące z wypalania traw.

plakat_pozar1Kampania ma za zadanie zwrócić uwagę na to, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi (każdego roku z tej przyczyny giną w Polsce ludzie), ale również nieopłacalne, gdyż wyjaławia glebę.

Wypalanie traw jest również nielegalne. Za ten czyn grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku, gdy pożar narazi na niebezpieczeństwo życie ludzkie, wówczas grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Za wypalanie traw rolnikom grozi również utrata dopłat bezpośrednich (od 1 do 100 %).

Dlaczego nie warto wypalać traw:

  • wypalanie wyjaławia glebę  poprzez zniszczenie roślin motylkowych, które akumulują w ziemi niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin azot i w wyniku zniszczenia mikroorganizmów i zwierząt
  • przy wypalaniu giną mrówki, które zjadając resztki roślinne i zwierzęce, ułatwiają rozkład masy organicznej i wzbogacają warstwę próchnicy (jedna kolonia mrówek może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie)
  • w pożarach traw giną biedronki, zjadające mszyce, dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości, pszczoły i trzmiele, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów
  • na wyjałowionej glebie najintensywniej rosną chwasty, a jeden pożar może obniżyć plony nawet o 8%

W roku 2012 na Mazowszu doszło aż do 12 000 przypadków wypalania traw.

Apel wojewody mazowieckiego tutaj

źródło: mazowieckie.pl