„Dziennik Gazeta Prawna” sporządził ranking wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego na podstawie kryterium poziomu zdawalności egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Najlepiej wypadła w nim Ostrołęka, gdzie w roku 2012 zdawalność egzaminu teoretycznego wyniosła 80,22 procent, a praktycznego 47,21 procent (dla porównania najtrudniej zdać było egzamin praktyczny w Łodzi, zdawalność wyniosła jedynie 21.6 procenta).
Egzamin na prawo jazdy wciąż budzi w Polsce ponadprzeciętne emocje, a to oznacza jedno – źle skonstruowany jest system. Skoro prawo jazdy zdobyć trudno, a na drogach mimo to bezpiecznie nie jest, to znaczy, że obecny system jest po prostu zły i należy go jak najszybciej zmienić.
Jak zdobywa się prawo jazdy w innych krajach?
Ogólnie rzecz biorąc systemy są różne. Najbardziej naturalny wydaje się być system anglosaski, który obowiązuje choćby w Anglii, Irlandii, Japonii czy Stanach Zjednoczonych. Tam zdobycie prawa jazdy jest stosunkowo proste i tanie, rzec można – naturalne.
Prawo jazdy w Anglii
Po pierwsze w Anglii nie ma obowiązku chodzenia na żaden kurs jazdy (chociaż dla chętnych jest oczywiście taka możliwość). Uczyć się można samemu i w dowolnej chwili przystąpić do egzaminu (teoretycznego i praktycznego), który zamówić należy przez Internet.
- Wypełniamy formularz (dostępny w internecie i na poczcie), dokonujemy opłaty 50 funtów i wraz z dowodem tożsamości odsyłamy do odpowiedniego urzędu)
- Po ok. 4 tygodniach otrzymujemy prowizoryczne prawo jazdy – odtąd możemy ćwiczyć jazdę własnym samochodem z osobą towarzyszącą, która musi mieć powyżej 21 lat oraz prawo jazdy co najmniej od 3 lat, a samochód musi być ubezpieczony na osobę uczącą się jeździć i musi być oznakowany z przodu i z tyłu
- Gdy jesteśmy gotowi przystępujemy do egzaminu.
System jest banalnie prosty, wbrew pozorom bezpieczny, kolizji drogowych w Wielkiej Brytanii jest stosunkowo mało, a śmiertelnych wypadków jest o koło 40% mniej niż w Polsce, choć tam mieszkańców jest o 50% więcej.
System niemiecki – prawo jazdy w Niemczech
W Niemczech zdobycie prawa jazdy jest drogie (ok. 1500 – 2500 euro) i trwa ok. pół roku, niekiedy dłużej. Kurs jest obowiązkowy, obowiązkowo wykupuje się 15 godzin jazdy, ale zazwyczaj potrzeba dużo więcej – wówczas rosną koszty. System niemiecki jest więc przeciwieństwem angielskiego, a jednocześnie jego skuteczność jest od brytyjskiego mniejsza – liczba śmiertelnych wypadków w przeliczeniu na mieszkańca w Niemczech jest ponad 20% większa niż w Wielkiej Brytanii.
Źródła: Dziennik Gazeta Prawna, Statystyki wypadków drogowych UE, Prawo jazdy w Anglii, Blog – prawo jazdy