W Mławie nie wycięli hołubca!

Wczoraj, 7.10.2012 r. obchodziliśmy Dzień Tańca Ludowego. Hołubiec to w tańcach ludowych wyrażające entuzjazm – uderzenie obcasem o obcas z jednoczesnym podskokiem.

„Wytnij hołubca” to ogólnopolska akcja zainicjowana przed dwoma laty przez studentów z Warszawy mająca na celu popularyzację tańców ludowych w Polsce. Pierwsza akcja miała lokalny zasięg i odbyła się tylko w Warszawie. Zorganizowały ją trzy warszawskie zespoły: Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Ludowy Zespół Artystyczny Promni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej.

7.10.2012 r. w wielu miastach Polski odbyły się uliczne happeningi pod wspólnym tytułem „Wytnij hołubca”. Kolorowe stroje, radosne pokrzykiwania, ludowa muzyka – tak wyglądały wczoraj ulice m.in.: Warszawy, Olsztyna, Gdańska, Poznania, Lublina, Katowic. Tancerze zapraszając do wspólnego „wycinania hołubca” próbowali zachęcać młodych Polaków do zainteresowania się tańcem ludowym oraz do wstąpienia w taneczne szeregi nowych adeptów, dla których kultura ludowa może być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu pomiędzy wykładami i ćwiczeniami na uczelni.

Wielka szkoda, że ta radosna studencka akcja nie padła na podatny grunt w naszym mieście.