Półkolonie w szkole muzycznej? Pomysł warty przemyślenia!

Muzyka
Muzyka, fot. cocoparisienne, Pixabay.com

Naukowcy są przekonani, że warto uczyć dzieci gry na instrumentach. Umiejętność gry na instrumentach muzycznych pomaga bowiem we wszechstronnym rozwoju dziecka, pozytywnie wpływa na rozwój dzieci oraz pozwala nabyć wiele pozytywnych cech, takich jak wytrwałość i koncentracja. Wydaje się, że półkolonie w szkole muzycznej mogłyby być dla wielu dzieci z naszego miasta początkiem ich lepszego życia.

Dlaczego nasze miasto nie stara się w maksymalny sposób wykorzystywać faktu, że mieści się u nas szkoła muzyczna, a w dodatku szkoła całkiem niezła? To oczywiście pytanie do osób odpowiedzialnych za edukację i kulturę w naszym mieście i województwie. Warto jednak może pomyśleć nad tym, żeby – choćby w czasie letnich wakacji – szkoła muzyczna żyła innym rytmem na większą, bardziej masową skalę wpływała na rozwój muzykalności dzieci z naszego miasta. Wydaje się, że pomysł – na przykład półkolonii muzycznych dla dzieci – mógłby trafić na bardzo podatny grunt.

Tego typu półkolonie muzyczne odbywają się w wielu miastach i cieszą się sporym zainteresowaniem dzieci i rodziców. Nawet wówczas, gdy prowadzone są jako przedsięwzięcie całkowicie prywatne niedotowane przez nikogo. Turnusy w trakcie których dzieci nabywają podstawowe kompetencje muzyczne, podstawy gry na pianinie, skrzypcach, gitarze czy uczą się podstaw wokalu cieszą się dużym zainteresowaniem i wpływają na rozwój całej społeczności.

Tego typu programy działają chociażby w Łodzi, gdzie prywatna szkoła muzyczna prowadzi zajęcia dla dzieci w czasie wakacji, a ciekawy program dwutygodniowego turnusu kończy koncert z udziałem dzieci, które mają okazję przed najbliższymi, rodzicami, dziadkami czy rodzeństwem zaprezentować – być może po raz pierwszy – swój talent muzyczny. Program takich zajęć można znaleźć np. tutaj: http://szkolamuzycznalodz.pl/polkolonie-lodz/

Czy doczekamy się takich zajęć także u nas? Na pewno jest to co najmniej warte przemyślenia.