Powiat mławski Stolicą Kulturalną Mazowsza 2013?

kulturaStolicą Kultury Mazowsza był już Pułtusk, Węgrów, Sokołów Podlaski, Szydłowiec, Płońsk, Sierpc, Maków Mazowiecki, powiat piaseczyński, powiat sochaczewski, powiat żyrardowski, a ostatnio kozienicki. W tym roku przyszła kolej na powiat mławski.

 

Komisja XII edycji konkursu pod nazwą „Stolica Kultury Mazowsza” uznała powiat mławski za obszar o bogatej i różnorodnej ofercie kulturalnej na 2013 r., wskazując na zaplanowanych 40 imprez kulturalnych, a wśród nich najbardziej reprezentacyjną, zdaniem komisji, VI Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą. Statystycznie to może rzeczywiście wygląda dobrze, ale praktyka poprzednich lat budzi obawy, że również w tym roku większość z tych imprez będzie zorganizowana wyłącznie dla poprawy statystyk mławskich urzędników, a nie z myślą o korzyściach dla mieszkańców miasta Mława i powiatu mławskiego.

Jakie propozycje kulturalne serwuje nam zatem laureat tego zaszczytnego (podobno) tytułu? Powiat mławski jako Stolica Kultury Mazowsza 2013 w swoim kalendarzu kulturalnym proponuje nam m.in.: „Plenerową imprezę w mławskim parku – Noc Poetów”, X Edycję Konkursu Poetyckiego „Zaufaj słowu”, Narodowe Czytanie „Zemsty” A. Fredry, dla amatorów sztuki – „Plener fotograficzny Dolina Mławki i Wkry”, wystawa malarska w Muzeum Jacka Stryjewskiego, „Śladami Wojciecha Piechowskiego – plastyczne wakacje w bibliotece”, XIII Konfrontacje Taneczne Dancemania 2013, XX-lecie istnienia Ludowego Zespołu Tanecznego „Lipowiacy”, XII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodzieżowej Rockowania 2013. Ciekawą propozycją na letnie wieczory jest organizacja „Kina letniego” nawiązującego do filmów tematycznych związanych z latami 50 i 60 XX w. W 2013 r. odbędzie się także kolejna edycja „Dni Mławy” z targami sztuki ludowej i koncertem zespołu „Mławiacy”, „Dni Szydłowa”, „Dni Strzegowo-Sobótka”, a także cykl festynów rodzinnych na terenie gminy Wieczfnia Kościelna.

Czy to oferta faktycznie godna stolicy kulturalnej Mazowsza? Kalendarz imprez kulturalnych powiatu mławskiego na 2013 r. jest sztampowy i oklepany. Brakuje mu świeżości i polotu. Nic w nim nowego, nic odkrywczego, nic co mogłoby zwrócić na Mławę oczy kulturalnej Polski. Powtarzane co roku konkursy, przeglądy i festiwale nie cieszą się rosnącym zainteresowaniem mieszkańców miasta i powiatu, wręcz przeciwnie. A nasza impreza „reprezentacyjna”, czyli VI Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą? Wielu  mieszkańców Mławy zastanawia się nad celowością jej organizacji rokrocznie. Jesteśmy coraz bardziej sceptyczni i wymagający. I dobrze, bo to znak, że potrzebujemy nowych doznań kulturalnych.

 

Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego, www.mazovia.pl