Bezpłatne badania mammograficzne w powiecie mławskim

Na przełomie października i listopada mammobus po raz kolejny odwiedzi powiat mławski. Z bezpłatnego badania mammograficznego będą mogły skorzystać kobiety znajdujące się w grupie wiekowej 50 – 69 lat.

Mammografia jest obrazową metodą badania gruczołu piersiowego (sutka) z użyciem promieni rentgenowskich. Badanie wykonuje się specjalnym aparatem rentgenowskim – mammografem. Mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Jest również pomocna przy ustalaniu rozpoznania u kobiet z objawami choroby, jeśli lekarz nie wyczuwa wyraźnego guzka.

W celu zwiększenia dostępności do profilaktycznych badań mammograficznych wykorzystano mammobusy, czyli specjalne pojazdy wyposażone w gabinet badań mammograficznych, recepcję, przebieralnie oraz poczekalnię dla kobiet. W mammobusie pracuje technik elektroradiologii wykonujący mammografie oraz osoba rejestrująca kobiety na badania.

Harmonogram wykonywania badań w powiecie mławskim:

  • Strzegowo – 25 października, za Urzędem Gminy, pl. Wolności 32
  • Wiśniewo – 26 października, przy Świetlicy Wiejskiej, Wiśniewo 81
  • Szreńsk – 26 października, przy Urzędzie Gminy, pl. Kanoniczny 10
  • Stupsk – 29 października, przy Urzędzie Gminy, ul. Sienkiewicza 10
  • Lipowiec Kościelny – 29 października, przy Urzędzie Gminy, Lipowiec Kościelny 213
  • Mława – 30 i 31 października oraz 5 i 6 listopada, przy Ratuszu Miejskim, Stary Rynek 19

Obowiązkowa wcześniejsza rejestracja pod nr tel: 801 080 007 lub 58 666 2 444. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20, a w sobotę i niedzielę w godzinach 9-15.

Rejestracji można dokonać również na stronie internetowej: kliknij tutaj

 

Źródło: Starostwo Powiatowe Mława